TT56112/520 Top Tuning Monster Brushless Motor 520kV
Product information "TT56112/520 Top Tuning Monster Brushless Motor 520kV"
Genuine Top Tuning spare/option part.
Specifications
  • Max. amps: 129 A
  • Max. voltage: 57 V
  • Max. power: 7,350 W
  • KV (RPM/Volt): 520 KV
  • Mounting hole depth: 8 mm
  • Bolt pattern: 4 x M4 at 30 mm pitch circle diameter
  • Case diameter: 57.8 mm
  • Case length: 112 mm
  • Free shaft length: 30 mm
  • Shaft diameter: 8 mm
  • Weight: 1260 g
  • Connector: 6.5 mm diameter
  • Cable size: 8AWG
Features
  • High quality bearings
  • 4Pole rotor with high quality magnets
  • Stator - super thin silicon steel layers
  • Super strength 8 mm shaft